"Protože člověk by měl dělat to, co ho baví. Což se mi naštěstí daří a proto to dělám."
Jak ses dostal k umění s pryskyřicí?
K pryskyřici mne dovedla přítelkyně, která zalévala různá lůžka, květy, prostě kde co. Když jsme pak hledali inspiraci na konferenční stolek, dostali jsme se až ke spojení dřeva a pryskyřice. To se nám zalíbilo a tak začaly první pokusy. :)
Co tě na tomto umění tak nadchlo?
Jedinečnost každého kousku co vyrobím, protože nikdy nebudou dva úplně stejné. Každý centimetr dřeva je jiný a stejně tak tomu je i u pryskyřice, protože i tam se snažím dělat různé struktury (pokud si nepřeje zákazník pouze jednobarevnou verzi).
Co tvoříš ty a proč zrovna toto?
Práci s pryskyřicí jsem se učil na malých věcech a protože po tom je u mne největší poptávka, tak to jsou nejvíce právě různé šperky a módní doplňky a to nejen pro ženy, ale i pro muže. Zrovna začíná svatební sezóna, takže třeba sety náušnic, náhrdelníků, motýlků a případně manžetových knoflíčků (nebo čehokoli, co pár vymyslí, protože tvořím především na zakázku), aby spolu nevěsta s ženichem ladili, jsou hodně oblíbené. Ale jinak v podstatě cokoliv od malé náušnice po stůl.
Kde se inspiruješ?
Doby kdy jsem hodiny sjížděl internet jsou pryč. Ve špercích jsem si našel už svůj styl. Inspirace na nový produkt teď většinou přichází z poptávky zákazníků na konkrétní věci. Do těch se promítne můj rukopis právě ze šperků a na internetu spíš jen okoukávám technologické provedení. :)
Jaké máš další plány s pryskyřicí/kam směřuješ?
Moc neplánuji to není můj styl. :D Spíš nosím v hlavě různé nápady na výrobky a přemýšlím jak je realizovat a vyvíjím je. Uvidíme tedy, jaký další produkt se mi podaří dotáhnout jako první do finální podoby, se kterou budu spokojený.
Co bys poradil někomu, kdo chce začít s tvorbou?
Pokud někdo chce začít s tvorbou, tak to bude pravděpodobně někdo, kdo viděl některé z těch mnoha úžasných videí, kde v první vteřině rozřežou strom a ve třetí mají river table v jídelně. Takže ano, sledujte je, ale berte je s velkou rezervou, neukazují realitu časové náročnosti a většinou ani kompletní technologický postup, kde si většina to své know-how střeží. Začněte s něčím malým. Na čem si upatláte ruce, ať zjistíte, o čem to skutečně je. Jak je to náročně a jaké pomůcky jsou potřeba. A pokud jde o práci se samotnou pryskyřicí, určitě bych nepodceňoval ani teoretickou přípravu a znalosti v oblasti chemie, především mechanismy vytvrzování a vlastnosti pryskyřic.
Sledujte Gibona Toma na sítích.
Insta: @gibon_tom
Web: https://www.fler.cz/gibontom
FB: Gibon